Magareće mlijeko po sastavu je najsličnije majčinom mlijeku. Ima niski postotak masnoća i puno vitamina, a slatkog je okusa pa ga i djeca vole piti. Magareće mlijeko s jedne strane ima vrlo nisku razinu "loših" zasićenih masnoća, a s druge strane vrlo visoke razine "dobrih" i zdravih omega-3 i omega-6 masnih kiselina. Ove dobre masnoće obično nalazimo u ribama i ribljem ulju, a djeluju višestruko pozitivno na razvoj i zdravlje. Možda najvažnija njihova blagodat kad su djeca u pitanju jest da smanjuju razine kolesterola u krvi, sudjeluju u razvoju mozga, pomažu organizmu da koristi važne vitamine i minerale iz hrane te su važne za razvoj i rad svih vitalnih organa.
Magareće mlijeko bogato je kalcijem, poznatije je i kao"antibiotik tijela" zato što ima antibakterijska i antivirusna svojstva te sprječava razne upalne procese u probavnom sustavu.
Predviđa se da će se u budućnosti adaptirane formule za dojenčad raditi upravo od magarećeg mlijeka. Magareće mlijeko sadrži i 60 puta više C vitamina nego kravlje mlijeko, vitamine A, D, E i F, visoke količine magnezija, kalcija, fosfora, kalija, cinka. Ono liječi ili smanjuje simptome astme te kašalj kod plućnih bolesti kao što su bronhitis i hripavac. Možda najvažnija blagodat u hladnijem periodu je i ta da jača imunitet kod djece i odraslih.
Nakon gestacije od oko 12 mjeseci dolazi mladunče. Najčešće samo jedno, koje siše 6-9 mjeseci. Magarica daje tri do pet decilitra mlijeka dnevno koje se odmah nakon mužnje pakiraju po jedan decilitar i stavljaju u zamrzivač. Mlijeko se čuva zamrznuto do dvije godine. Odmrzava se na sobnu temperaturu, a zagrijava se u vrućoj vodi na 30 - 40 •C i ne smije se kuhati. Dnevna preporučena doza je jedan decilitar.