Kada je riječ o mliječnim proizvodima, kozje mlijeko spada u najzdravije namirnice. Očigledno da su to znali i stari narodi, s obzirom da su ga preporučivali za jačanje imuniteta, liječenje i jačanje plućnih bolesti i protiv tuberkuloze. Kozje mlijeko mogu piti i dijabetičari.
Sadrži vitamine B1, B2, B6 i B12, nešto više od 47% vitamina A u odnosu na kravlje mlijeko. Kalija ima 134 puta više, dok je bakra u četverostruko većim koncentracijama. Obiluje i mineralima kalcijem i fosforom koji su važni za čvrstoću kostiju, kao i cinkom i selenom, snažnim antioksidansima bitnim za održavanje imuniteta. Kozje mlijeko sadrži linolnu kiselinu, koja prema istraživanjima posjeduje antikancerogeno djelovanje. S obzirom da koze jedu koru drveta, njihovo mlijeko bogato je i silicijem, mineralom koji povoljno utječe na kvalitetu kože, kose, noktiju i živčanog sustava.
također, kozje mlijeko obiluje oligosaharidima koji djeluju protuupalno, a istovremeno reguliraju poremećenu funkciju crijeva. Kod odraslih osoba kozje mlijeko može pomoći u sprječavanju pojave visokog krvnog tlaka i ateroskleroze. Kozje mlijeko posjeduje svoj karakterističan miris i okus zahvaljujući slobodnim masnim kiselinama koje posjeduje. Kozje mlijeko probavlja se nakon 40 minuta, dok je za kravlje mlijeko potrebno dva do tri sata.
Da bi se zadovoljila dnevna potreba organizma potrebno je popiti 2 dl mlijeka. Ta jedna šalica osigurava mališanima 18% dnevnih potreba u proteinima koji su bogati esencijalnim aminokiselinama. Da bi duže trajalo kozje mlijeko može se i smrznuti, ali zbog okusa ne duže od 6 mjeseci.